Pielgrzymki łączące pokolenia

W piękne jesienne dni uczestnicy zajęć w PWD w Narożnikach oraz Klubu Seniora wybrali się na autokarowe wycieczki do Częstochowy i do Gidli. Pomodliliśmy się przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze, podziwialiśmy piękno Jej Kaplicy i całego sanktuarium oraz jego otoczenia.

Podczas Mszy Św. każdy z uczestników polecał Matce Bożej swoje osobiste sprawy, z którymi pielgrzymował. Uczestnicy przeszli wałami, zobaczyli z nich stacje drogi krzyżowej, aleję, którą zwykle pielgrzymują w sierpniu wierni, błonie gdzie gromadzą się na Mszy św. polowej. Opuszczając bramy Jasnej Góry zakupiliśmy pamiątki.

Również wspaniałą pielgrzymką był wyjazd do Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej oraz do Zamku w Chęcinach. Spacerując alejkami podziwialiśmy wiele rzeźb przedstawiających postaci historyczne oraz ruiny zamku. W Gidlach poznaliśmy historię ukazania się Matki Boskiej rolnikowi, która cieszy się sławą Uzdrowicielki Chorych.  Krążą wśród wiernych opinie, że Matka Najświętsza z Jasnej Góry jest głównie lekarką dusz (nawrócenia), a ta z Gidli – lekarką ciał.

Zachowało się bardzo wiele świadectw, pisanych i malowanych na tabliczkach wotywnych wieszanych wokół ołtarza, mówiących o dokonanych dzięki Jej wstawiennictwu cudownych uzdrowieniach. Podczas wspólnego pielgrzymowania dzieci i seniorów panowała miła, wesoła atmosfera. Wspólnie śpiewano pieśni religijne, patriotyczne i harcerskie.

« z 2 »